Jesteś turystą czy podróżnikiem?

Czy zauważyliście, że życie ma swoją symbolikę w podróży? I podobnie jak podróż, ma swoich uczestników; turystów i podróżników. Ich nastawienie do „podróży” robi różnicę; nie tylko im samym. Wpływa ona w dużej mierze na kreowanie świata.

Niedawno obejrzałam krótki dokument o tak zwanej strefie Polaka zagranicą; okazuje się, że są Polacy, którzy nawet podczas wakacji nie chcą opuszczać Polski, dlatego w Grecji w miejscowości Kokkino Nero mają grecką wodę, grecką pogodę i polską muzykę, jedzenie, filmy i towarzystwo. Po prostu ani na chwilę nie wychodzą poza to, co znają. Czy to dobrze? Zdecydujcie sami.

Turyści

Lubią mieć plan – pozwalają innym by zrobili go za nich; skoro wiedzą lepiej, co warto zobaczyć. Turyści nie są odkrywcami, ale odbiorcami czyjegoś szlaku; po drodze zobaczą tylko to, co odkrył już ktoś inny.  Lubią naśladownictwo, wygodę, poczucie bezpieczeństwa, pewność, all inclusive. Nie eksplorują miejsc, tylko je zaliczają; zawsze w sposób bezpieczny i przewidywalny. Ich zdjęcia z wakacji są pozowane. Niechętnie otwierają się na inność – zawsze porównują ją do tego, co znają. Nie ciekawi ich obcy język jako sposób komunikacji – unikają takich sytuacji, poruszając się w zaplanowanym obrębie. Czasem oczekują, że świat, do którego się udali, będzie mówił w ich języku.
Jeśli coś nie idzie zgodnie z planem, obwiniają innych czyli tych, którym powierzyli plan ich wycieczki. Turyści opowiadają po powrocie o tym, co widzieli.

Podróżnicy

Dla nich podróż zaczyna się w momencie, gdy wsiadają do środka transportu – czyli jeszcze przed dotarciem do celu. Podróżnicy od samego początku zakładają niewygodę, zmienne warunki, niepewność; jednym słowem expect unexpected.  Podróżnicy często uczą się języka kraju, do którego jadą; chcą się wymieniać, dać coś od siebie. Rozumieją, że aby zrozumieć innych muszą mówić w ich języku.
Podróżnicy otwierają się na to, czego nie znają i próbują nowych rzeczy. Podróż odbierają wszystkimi zmysłami, a ona sama od początku wiąże się dla nich ze zmianą. Nie boją się wyzwań, często sami je kreują, szukają swoich miejsc. Dla nich podróż ma być przygodą, a przygoda wiąże się z przeszkodami.
Podróżnicy opowiadają po powrocie o tym, co przeżyli.

 

Jesteś turystą czy podróżnikiem?