Święta i cała ta szopka

– O czym piszesz? – zapytał właśnie mój mąż.
– O dramacie świąt.
– Nie obrzydzaj ludziom świąt. – poprosił nie wiedząc że…..

 

Jutro w wielu polskich domach rozegrają się różne dramaty; wiele singielek zostanie zapytanych o plany małżeńskie, wiele bezdzietnych par o plany rodzicielskie, a puste miejsce przy stole będzie tętniło pustką po kimś, kto nigdy już nie wróci lub miał przybyć, ale wybrał inny dom.
Wiele osób dostanie prezent, który je rozczaruje, wiele teściowych skarci swoje synowe za nietrzymanie się rodzinnej receptury na pierogi, a wiele zranionych dusz będzie składało sobie życzenia  przez zaciśnięte zęby. Kolejny rok.

Religijni protestanci będą z dezaprobatą kręcić głowami nad pogańskim pochodzeniem świąt, po czym ostentacyjnie pożyczą Wszystkiego dobrego na Nowy Rok , religijni katolicy potępią kalendarz adwentowy z Hello Kitty, komercję w centrach handlowych  i wyjazdy do ciepłych krajów na święta. Kolejny rok.

A ludzie Miłości będą cieszyć się wszystkim w tym czasie! Bądź jednym z nich :- )

Czy ktoś jeszcze pamięta mój tekst „Co robi z tobą twoje ego”? Trzeba wiedzieć każdemu, że ja takie rzeczy piszę na poważnie :- )
I nadarzyła się okazja jak mało która, by

Odrzucać odrzucenie

– czy nie tak się czasami czujesz dostając prezent kupiony po drodze na stacji benzynowej? To, co pielęgnujesz w sercu, zapuszcza korzenie. Wywal stamtąd odrzucenie, brak uwagi, brak zrozumienia. Wszystko to, co nie buduje, ani Ciebie, ani innych, ani nie zmienia świata na lepsze.

Słuchać uwag, ale nie zamieniać ich w pociski

– szkoda czasu na rozpamiętywanie uwag teściowej, które mogą być rzucane nieświadomie i w dobrej wierze.

I ja w tym roku wpadłam na genialny pomysł! Chciałam ułatwić życie jednej z bliskich mi osób, która ma notoryczny problem z utrzymaniem porządku i dać jej skserowany, bardzo dobry tekst na ten temat pochodzący z ostatniej książki Reginy Brett. Oczywiście owinięty czerwoną wstążką z czystym przekonaniem w sercu, że sprawię tej osobie radość, ona zastosuje się do porad zawartych w tekście i jej dom zostanie wyzwolony z mocy bałaganu raz na zawsze – tak, jak na pewno o tym marzy! I gdy podzieliłam się z mężem moim rewelacyjnym pomysłem, ten uznał, że lepiej dać jej całą książkę, bo sam rozdział o utrzymywaniu porządku może potraktować jako zniewagę. Fakt. Nie pomyślałam o tym w ten sposób! Z pomysłu zrezygnowałam zupełnie. W jednej chwili wydał mi się idiotyczny  :- )

Jeśli jednak ktoś chce sprawić Ci przykrość, chce Twojej natychmiastowej reakcji; smutku na twarzy, zmieszania, irytacji. Nie produkuj tego :- )

Odpowiadać żartem na pytania ciotek

Albo wierszem. Proponowana przeze mnie pozycja pochodzi z ust polskiego wieszcza. Do jutra dasz radę się nauczyć ;- )  

Są prawdy, które mędrzec wszystkim ludziom mówi,
Są takie, które szepce swemu narodowi;
Są takie, które zwierza przyjaciołom domu;
Są takie, których odkryć nie może nikomu.
(Adam Mickiewicz)

Jak poradzić sobie ze zgrozą świąt?

 

Te potencjalne problemy związane ze świętami można mnożyć. Ale po co? W świętach Bożego Narodzenia nie chodzi tak naprawdę o mnie, o Ciebie, o ciotkę Stefkę, problemy prokreacyjne i dramaty rodem z Bridgett Jones, ale o Kogoś Innego.
Jeśli postawić Jezusa na pierwszym miejscu, w  centrum całej swojej uwagi przez czas Bożego Narodzenia, wszystko inne może odejść w cień. To kwestia Twojej decyzji.


I nawet jeśli Boże Narodzenie to połączenie święta rzymskiego, celtyckiego, czczącego boga słońca, to wszystkie te sprawy swoim przybyciem przykrył Książę Pokoju. Przyszedł dla Ciebie by dać Ci swój pokój – tam, skąd nie można go wyrwać, jeśli jest w Nim zakorzeniony- z serca.
Nie jedz karpia, choinkę wyrzuć przez okno jeśli chcesz, ale skorzystaj z tego; czerp światło i dobro ze źródła Mocy ; niech TY SAM nie staje na przeszkodzie innym ludziom, by gasić radość tych, którzy się cieszą.

Jeśli też wyznajesz Boga Abrahama, Izaaka, Jakuba ale przeszkadza Ci choinka czy opłatek, na pewno zgodzisz się ze mną, że każda okazja w roku jest dobra, by uwielbić Boga. Również TA.

 I nawet jeśli Boże Narodzenie to komercja w sklepach – ludzie, którzy produkują , reklamują i sprzedają te wszystkie rzeczy, też potrzebują Boga i Jego miłości. Wielu z nich chce się dzielić swoimi talentami wykonując świąteczne rzeczy, które kupujemy na prezenty dla bliskich.

Odrzuć wszelką ciemność, zamęt, zgrzyt. W tym roku być może po raz pierwszy sprzeciw się temu. Ogłoś „NIE” – zawsze skręcasz w tę samą drogę. W tym roku skręć w przeciwną! Postaw na światło, zrób coś co wychodzi daleko poza granice Twojego „ego” bo tylko takie działanie przyniesie dobre owoce, zacznie realnie zmieniać Twój świat. A potem światy kolejnych osób.

To może być Twój pierwszy (k)rok ku budowaniu siebie, jako człowieka, który

sprzeciwia się być zranioną ofiarą rok po roku.
Który wypowiada dobre słowa wiedząc, że słowo staje się ciałem i działa; albo dobrze, albo źle.

Który dojrzewa do tego, by dawać, tak jak dano Tobie; najpierw TO odbierz, a potem TO rozdawaj :- )

Dla wszystkich WAS i każdego z osobna:
Shalom (Pokój)

Jeśli pragniesz pokoju, zrób pierwszy krok ku temu. Inni, którzy jeszcze czekają, podążą Twoim śladem. (ja :- ) )

i dla każdego, kto teraz to czyta: MOC  błogosławieństw! Dzisiaj błogosławię Ciebie ja, jutro Ty możesz błogosławić kogoś. Tego Ci życzę!

Kto ze mną?! Kto w tym roku chce przedrzeć tę beznadziejną zasłonę i zaprowadzić dobrego ducha świąt?! Na dobry początek posłuchaj tego – czy to nie wyzwala radości i przeświadczenia, że jest w nas miłość, którą można uwolnić?!