Kobieta ze 100 włosami na głowie.

To miało miejsce ponad rok temu, gdy oznajmiłam im: Już dłużej nie mogę z wami być. Coś musi się zmienić.  Milczały, więc podjęłam decyzję, po której nic już nie było takie samo.
Zaczęło się od wertowania stron internetowych, tysiąca wątpliwości, kiedy to pełna ich, moja głowa wylądowała u jedynej, słusznej kobiety – Agi, której magiczne palce zmieniły tego  dnia mój look na tak drastycznie inny i tak drastycznie rewelacyjny!
dredy,dredlokiOd ponad roku noszę dredloki i jest nam ze sobą świetnie. W ciągu tego czasu dziesiątki osób zadawało mi dziesiątki pytań odnośnie tego fenomenu na głowie. Niektóre z nich rozbawiały mnie do łez, jak to ze strony fryzjerki: Czym je pani przypieka?  Pozwólcie, że jako godna nosicielka dredloków, uchylę  rąbka tajemnicy :- )

 

Co to są dredloki?Dredloki to takie dredy, tyle że nie są aż tak na stałe ;- ) Jeśli ci się znudzą można je usunąć w ciągu ….no właśnie…. :- D Mnie to zajmuje ok. 40 min.
Dredloki są to skręcone, zgrzewane pasma zazwyczaj syntetycznych (takie są najlepsze) włókien kanekalonu. Z kanekalonu robi się peruki, które do złudzenia przypominają ludzkie włosy. Jakie są dredloki w dotyku? A macie lalkę Barbie w domu?  Dotknijcie jej włosów i będziecie wiedzieć.

 

Czy każdy może mieć dredloki?Raczej tak. Ale zasada jest taka jak przy dredach; im bardziej cienkie i beznadziejne masz swoje włosy tym lepsze pole pod dredloki :- ) Warto mieć też co najmniej 8 cm swoich włosów, bo dredloki się ….

 

Jak się zakłada dredloki?

 

Wplata. Nie pani fryzjerko- nie trzeba uciekać się do przypiekania ;- D  Wystarczy mieć 3 rzeczy: grzebień z szerokimi zębami do ew.dzielenia pasm włosów, gumki do grzywy końskiej i spinkę do podtrzymania dreda podczas zaplatania.
I sprawę można załatwić naprawdę humanitarnie :- )

 

p1140031

Ile dredloków trzeba zapleść? Jakie są długie?To zależy. Dredloki mogą być pojedyncze lub podwójne – takie jak mam ja. Kiedy zaplatałam je po raz pierwszy, moją głowę zdobiło 50 sztuk, co daje w sumie 100 – zważywszy na to, że są podwójne. Dzisiaj mam na głowie ok. 33 sztuk. (w sumie ok.66 dredloków).
Co do długości, są przeróżne- jakie tylko chcesz. Ja mam 100 cm (czyli 50cm na pół..)- sięgają mi do pasa.
dredy,dredloki

Ile trwa zaplatanie i rozplatanie dredloków ?

 

Aga pierwsze dredloki (50 sztuk) zaplatała mi 2 godziny. Mnie zaplatanie teraz zajmuje też około 2h, czasem 1,5h; jestem do tego sama. Rozplatanie to ok.40 min.
Tak, można się wkurzyć- ale dla mnie zaplatanie i rozplatanie stało się swoistym rytuałem; przygotowuję sobie film, dobrą herbatę, kawę lub inny trunek i jadę z koksem :- )

 

 

Czy to się myje?!

 

 

No jasne, że tak! Ale nie powiem, żeby to była przyjemna czynność. Bo nie jest najprostsza! Najważniejsze to umyć skórę głowy, nie same dredloki – a do tego jest trochę trudny dostęp. No i schną dłużej niż „zwykłe” włosy; latem gdy jest ciepło około 1,5h. Zimą nawet 4-7h. Można oczywiście użyć suszarki. Same włosy zalecam myć jakimś szamponem do włosów dziecięcych uprzednio pomieszanym z wodą.
Ja znalazłam z czasem i inny  sposób: jak zaleciła mi jedna z fryzjerek (nie ta co pytała o spiekanie…) dredloki zaczęłam myć suchym szamponem i okazało się to świetnym wyjściem; po pierwsze włosy nie są nasączone wodą= nie ciągną cię do ziemi, po drugie- odpada kwestia schnięcia . Myję je mniej więcej raz w tygodniu.

 

 

Jak długo można nosić dredloki?

 

 

Tak długo jak się chce ;- ) Tylko trzeba pamiętać, że włosy mają to do siebie, że odrastają. Zwykle po około 3 miesiącach dredloki trzeba ponownie przepleść.

 

 


Czy to wygodne?

 

 

Dla mnie – bardzo. Nie muszę już układać włosów, fryzur, stosować odżywek i innych takich, użerać się z tym jednym słowem.  Z dredloków można układać dowolne fryzury, nawet nie używając gumek – są na tyle plastyczne i mocne, że można je dowolnie zaplatać i wiązać.
Ale setka sztuk to było za dużo na moją głowę ;- ) Zmniejszyłam ich ilość i też jest okej ; gdy kilka miesięcy temu gdy zdecydowałam się wygolić boki głowy, mam też mniej do zaplatania.
Wygodniej się też śpi z mniejszą ilością na głowie. Co nie zmienia faktu, że bez nich już czuję się jakbym w ogóle była łysa :- )

 

Na czym polega zaplatanie dredloków?

 

 

1. Najpierw wydzielamy pasma włosów; muszą być cienkie. Ponieważ zaczynamy od tyłu głowy, właściwie od dołu, resztę włosów upinamy, żeby nie przeszkadzały.
2. Wydzielone pasmo dzielimy na 2 równe części i pomiędzy nie wkładamy dredloka na jego zgięciu; jedna jego część swobodnie sobie fruwa, za to drugą zaczynamy bardzo ciasno zaplatać, dokładnie tak, jak zaplata się warkocz- ale bardziej precyzyjnie. Zatem naszymi składnikami warkocza są; 1 część dredloka i 2 pasma naszych włosów.
3. Gdy dobrniemy do końca, oplatamy gumkę. I gotowe!

 


Czy można farbować włosy mając dredloki?

 

 

Tak. Czyniłam to przez rok. W końcu zrezygnowałam , zmęczona tym precedensem. Dlaczego? Bo zmęczyło mnie zaplatanie i odplatanie dredloków co 3-4 tygodnie żeby zafarbować włosy. MOŻNA też –uwaga – farbować włosy z dredlokami na głowie! Dredloki nie chwycą farby, jedynie odrosty JEDNAK jest duży problem z dokładnym wypłukaniem farby z włosów. Próbowałam kilka razy, w końcu postawiłam na comiesięczne rozplatanie i zaplatanie….
Potem  zamówiłam sobie dredloki w mniej więcej naturalnym kolorze swoich włosów i odpadł mi kłopot z farbowaniem. Te ciemne również wplatam tu i ówdzie. Bo fajne w dredlokach jest to, że możesz mieć takie kolory na głowie, jakie tylko chcesz :- )

 

 

Czy włosy się niszczą i czy dredloki się niszczą?

 

 

Nie wiem, na ile niszczą się od dredloków włosy – dziś nie jestem w stanie powiedzieć, może za jakiś czas. Na pewno wypadają i to garściami; ale nic dziwnego, skoro codziennie ponoć wypada nam do setki włosów, to policz…. 90 dni gdy nie rozplatasz dredloków. Jednak, gdy czasem zdejmuję dredloki, umyję i rozczeszę włosy, które zostały, to one są okej. Po kilku dniach wracają do swojej zwykłej struktury.

 

Bardziej interesuje mnie jednak kondycja dredloków ;- ) Oczywiście z czasem nie są już tak fabrycznie gładkie – ale nie tracą na swej atrakcyjności jako całość. Dredloki można pielęgnować samemu, nawet podczas oglądania filmu – „wałeczkować” je dłońmi :- )  A gdy są wyjątkowo wytarmoszone- można je oddać na zabieg przywracania pierwotnego wyglądu i są zupełnie na nowe ;- )

 

 

Ile to kosztuje?

 

 

Komplet dredloków (który można zamówić sobie u kogoś przez Internet lub u osoby, która nam je będzie zaplatać) to koszt od 150-350 zł. Cenę podałam bardzo orientacyjną. Plus zaplatanie. Ja za moje 50 dredloków + zaplatanie w miłym towarzystwie zapłaciłam 400 zł. Za kolejny komplet dredloków (ok.30 sztuk) ok.300 zł.

Jaki jest koszt pielęgnacji dredloków?

Inwestycja zamyka się w kilku rzeczach; szamponie (może być dowolny, ja polecam suchy ok.10 zł) i gumkach do grzywy końskiej – 500 szt. ok.5 zł. Właściwie to tyle.

 

 

Bonus

 

 

Jako bonus, przesyłam Wam trójkę moich ulubionych nosicieli dredów/ dredloków :- ) Jeden i dwa w jednym .

Macie jakieś pytania lub uwagi ? Nie wahajcie się użyć komentarza :- )
Niech dred będzie z Wami!