Zalety technologii i nowych rozwiązań.

Całkiem niedawno pisałam o tym, co technologia z nami-ludziami zrobiła niefajnego. Dziś, dla odmiany napisze o plusach, które w niej widzę – bo przecież są i wszyscy z nich korzystamy!

Oglądając (tak, w TV  czyli tworze technologii) programy kryminalne, raz po raz dochodzę do wniosku, że przełomowym momentem w kryminalistyce było odkrycie DNA. Może i nam kojarzy się to głównie z ustaleniem ojcostwa, ale dla kryminalistyki był to milowy krok w ściganiu przestępców. Ostatnie kilkanaście lat to było żniwo morderców i gwałcicieli sprzed 30 lat! Wyobraźcie sobie, że ktoś, komu uszło na sucho poważne przestępstwo 30 lat temu, kto żył sobie spokojnie gdzieś w domku na przedmieściach, nagle, jako 60-latek zostaje aresztowany i wsadzony do więzienia na ….150 lat. Takie wyroki to w Stanach nie nowość, a dzięki DNA tego typu zatrzymań jest mnóstwo.

Również dzięki badaniom genetycznym możemy zrzucić balast żywieniowych stereotypów na przykład: Nie jedz węglowodanów/mięsa/nabiału. W środku mamy –obrazowo mówiąc- unikalne linie papilarne, nasz niepowtarzalny genotyp – to dzięki badaniom wyszło na jaw, że niektórzy ludzie są w stanie skutecznie schudnąć i świetnie się czuć, spożywając większe ilości tłuszczów, a inni…. jedząc pizzę i makarony!

Na pewno wielu rodziców docenia taki wynalazek jak elektroniczna niania, kubek podgrzewający mleko do odpowiedniej temperatury czy monitor oddechu – bez tego ostatniego musieli sobie radzić moi teściowie i gdyby nie ich czujność, dziś miałabym innego męża lub z braku tego ideału pozostałabym singielką.

Nawet zwolenniczki naturalnej antykoncepcji nie muszą się uciekać do jakichś skomplikowanych zabiegów z termometrem czy zeszytem w kratkę – i im stworzono skuteczną i prostą alternatywę w postaci….komputera cyklu!

Świetnym wynalazkiem dla osób starszych jest elektryczny rower – jeśli tak jak u nas, jest wiele terenów górzystych i sporo osób poruszających się na rowerze, w pewnym momencie seniorzy rezygnują i często proszą dzieci o zakupy. A z elektrycznym rowerem? Żadna górka niestraszna! Zmęczy się, to rower go zawiezie do domu :- )

Jako wielka fanka robienia zdjęć, ogrrromnie doceniam aparaty cyfrowe!
I zawsze będę wdzięczna temu, kto wymyślił soczewki kontaktowe – jak dla mnie, jeden z top wynalazków!

Kiedy byłam dzieckiem ,a  potem nastolatką  i z niecierpliwością wyczekiwałam wiadomości od koleżanki z innego miasta, często marzyłyśmy: żeby powstała taka technologia, dzięki której nasze listy/wiadomości otrzymywałybyśmy w tym samym dniu! Babcia się śmiała mówiąc, że takie coś nazywa się telegram. Ale nam nie o to chodziło! Tak naprawdę chodziło nam o pocztę elektroniczną i SMSy chociaż o tym nie wiedziałyśmy!

Jeśli chodzi o następną zdobycz technologii, budzi ona kontrowersje. Na myśli mam konkretnie wszechobecny monitoring. A ja widzę w tym zaletę! Nie jestem ani kieszonkowcem, ani złodziejem rowerów, ani włamywaczem, a dzięki monitoringowi złapano wielu przestępców w tym porywaczy.
Wiecie, że chociaż dzisiejsi rodzice drżą o swe dzieci na każdym kroku, największą falę przestępstw mamy za sobą? Najwięcej  przestępstw na całym świecie popełniono w latach 80.i 90. Być może nie dochodziłoby do aż tylu, gdyby instalowano kamery z taką żarliwością jak obecnie?

„Drogi pamiętniku…” …”już nie muszę do ciebie pisać, bo mam bloga” :- )
Uważasz się za talent literacko-dziennikarski, a żadne wydawnictwo nie chce z Tobą współpracować? No problem! Zakładasz swoje własne, z osobliwą nazwą i mogą  cię czytać miliony ludzi na całym świecie :- ) Tak, to dzięki technologii moja osobowość ze wskazaniem na introwertyzm może się karmić do woli, zza bardzo płaskiego ekranu małego i niemal bezgłośnego komputera, a Wy możecie się tutaj uśmiechnąć , pokiwać głową i przyznać mi rację :- )

Możemy gloryfikować przeszłość, ale kiedy już skończymy, pozostaje nam tylko jedno: świat, w którym żyjemy. Nie ma innego, póki co. Skoro i tak nie można od tego uciec, czy jest sens z tym walczyć, stale się opierając? Nie trzeba kupować coraz nowszego modelu telefonu, żeby docenić to, co naprawdę ułatwia czy uprzyjemnia nam życie !

Jakie są Wasze typy? Co nad wyraz doceniacie, a na co czekacie? Może macie w głowie jakiś wynalazek, który chcielibyście kiedyś zobaczyć na polskim rynku?

technologia,nowości technologiczne,zalety technologii,nowe rozwiązania