Design: co warto przenieść na polski grunt?

Podróże kształcą, wiadomo. Kiedy bywam w innych krajach, podłapuję różne nowości i pomysły zarówno kulinarne, ubraniowe jak i ułatwiające, lub … urozmaicające codzienne życie. Niektóre z nich są warte jak najszybszego wdrożenia, inne po prostu wywołują uśmiech na ustach. Poniżej pokażę Wam, co wyłapałam na jednej z greckich wysp. Oceńcie sami, czemu dalibyście lajka, a co jest politowania godne :-) Mnie z jakiegoś powodu wydały się te rozwiązania ciekawe. Bez oceniania. (zdj.są w miniaturach. Klikając, uzyskasz pełen obraz)

P1110306 Grecja słynie z wszechogarniającej bieli. I słusznie, bo ta bezpretensjonalna barwa doskonale komponuje się zarówno z niemal zawsze niebieskim niebem, jak i każdym innym kolorem. Tutaj, jeden z hoteli i patio od głównej drogi to doskonałe wykorzystanie atutu, jakim jest pogoda; w bieli ma szansę wszystko wyglądać pięknie, nawet żółta rzeźba. No i biel tworzy przestrzeń. Sprawdziłaby się w Polsce?

P1110304_RW2_embedded Wysłużone krzesło? Żaden problem! Pakujemy okazałą roślinę i krzesło zyskuje drugie życie!
Dla miłośników stylu retro, zdecydowanie. No i dla McGyverów!

 

 

P1100972 Czy taka ochrona przed słońcem nie wygląda lepiej niż parasolki Lecha czy Tyskiego tworzące kiczowaty klimat na….jakże klimatycznych starówkach? Od lat ubolewam nad tym faktem. A jeśli parasolki miałyby być firmowe, to czy firmy nie potrafiłyby wykonać ich w tak gustowny sposób? Od razu zainteresowałabym się firmą, z takim wyczuciem estetyki!

P1110026 i P1110687 Nie napój, a rachunek, który mógłby zostać porwany przez wiatr, a nie zostanie! Rozwiązania bardzo proste i skuteczne: banknot wciskamy do rulonika lub pod kieliszek (zmieści się i banknot i bilon). W Polsce nadal modna jest dyskretna zakładka ….a może już się coś zmieniło w tym względzie?

P1110310  Widzicie te białe dizajnerskie, plecione fotele z nutą babcinej staromody? Ujęły mnie nowoczesne rozwiązania w formie bujaka. A jak przyjemnie kolebać się na takim, patrząc w bezkresne morze?!

 

santorini design santorini solutions Takie oto… kwiatki przed jednym z hoteli zadziwiają przechodniów. Kto wpadł na taki pomysł? Skąd miał tyle par bezużytecznych dżinsów? Tego się nie dowiem, ale mogę powiedzieć, że ten element przed budynkiem na pewno zatrzyma każdego przechodnia choć na chwilę.

 

santorini eat drink and be merry,santorini plate Lubię tabliczki z pozytywnymi tekstami. Wszędzie. Co one robią? Wywołują uśmiech i sprawiają, że czuję, iż dane miejsce jest mi przyjazne, że na mnie czeka i ma dla mnie coś magicznego. Daje mi znać, jakiego klimatu mogę spodziewać się w tym miejscu. Trochę brakuje mi takich osobliwych tekstów w Polsce, a Wam?

 

santorini tables Na Santorini kamień ma spore zastosowanie; robi się z niego mozaikowe podjazdy, naszyjniki, bransoletki, podpórki do drzwi, jak i…..bezpretensjonalną informację o numerze stolika. Kamień to poniekąd symbol Santorini, który jak widać, wykorzystywany jest przy każdej okazji.

 

 Ma ktoś ochotę na ekspresowy pedicure? Małe rybki załatwią skórki strudzonego wędrowca! :- )

 

 

P1110369 Stolik jak stolik, cukier jak cukier… ale komuś się chciało. Ktoś wpadł na pomysł, że nie trzeba wciskać podłużnych torebek cukru do jednej szklanki, czy tracić miejsce na i tak małym stoliku na dodatkowy talerzyk, skoro można w tak ciekawy sposób powtykać je dookoła starego świecznika (tak, w środku jest miejsce na świeczkę). Fajne?

design doniczka  Tak, ten patent jest nam znany, prawda? Ostatnio stały się modne przeróżne kubełki na rośliny. Tylko czasem, stojąc w IKEA człowiek zastanawia się, jak to coś zastosować w swoim domu? Niby ładne, ale … powiesić na balkonie czy jeszcze gdzie indziej? Grecy nie mają tego problemu, bo mają okiennice, na których zawsze znajdzie się miejsce dla zagubionej doniczki.

P1110557 Jest biel, jest żółty, jest wreszcie lampa, od której żarówki zależy tu wszystko. Bo spróbuj tu przesunąć ławkę….
Pomysł zdecydowanie dla konserwatystów, miłośników starego porządku.

 

 

P1110694 Przystanek. Po co robić plastikowe ławki, na które polscy wandale i tak znajdą sposób? W Grecji większość tego typu rzeczy jest z betonu. I nie ma mocnych!

 

 

grecki strach na wróble Greckie wróble i szpaki są najprawdopodobniej bardziej przebiegłe niż polskie i kawałek patyka z byle jak narzuconą szmatą nie działa na nich jak straszak. Co innego tak profesjonalna postać! No, czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, co do bezpieczeństwa plonów w greckim gospodarstwie?!

 

design dla niewidomych Być może idąc greckim, ciepłym chodnikiem nie raz zastanawiałaś się, co to za żółte rowki ? To “trasa” dla białych lasek osób niewidzących; podłużne rowki wyznaczają bezpieczną drogę, a żółte, wypukłe kropki na końcu sygnalizują koniec chodnika. Jestem bardzo na TAK jeśli chodzi o Polskę!

 

P1110361 Ta restauracja ma naprawdę nowoczesny, bardzo oszczędny design; białe, proste stoliki i kwadratowy techno-rattan. I…. żywe drzewka oliwne w doniczkach obłożonych szarym papierem. Zastanawiam się, co mogłoby być odpowiednikiem drzewek oliwnych w Polsce. Bulwa ziemniaka? Może ktoś, coś…?

 

grecka frappe, frappe po grecku,greek frappe Wiecie za co lubię frappe w Grecji? Za to, że jest….w Grecji. Jakże prostą sprawą wydaje się szklaneczka wody do kawy…a jednak tak trudne do zastosowania u nas! A może znacie kawiarnię, która serwuje (nieodpłatnie) kawę z wodą? Ja niestety nie-przynajmniej w Czechowicach-Dziedzicach i w Bielsku. O tak wspaniałym frappe już nawet nie wspominając.
Kawa + woda to mój absolutny faworyt dizajnerskich życzeń!

P1110428  Czy nie przyjemnie byłoby zobaczyć takie coś przy wejściu na polską plażę? Od razu chce mi się uśmiechać i…. dziękować za kolejny dzień, w którym wszystko mi pasuje :-)

Macie jakieś pomysły, które chcielibyście wdrożyć na grunt Polski? A może już takie obserwujecie w swoim mieście?

Inny post tego typu:  http://motyw-kobiety.miejsce-akcji.pl/2014/11/greckie-slonce-i-niemieckie-zarobki-czyli-ameryka-w-polsce/