Filmy erotyczne dla kobiet – dlaczego potrzebujemy ‘momentów’18+ cz.4

Lolita Nabokov,Jeremy Irons,Dominique SwainTen post zawiera treści erotyczne odpowiednie dla osób dorosłych (18+)

Przez ostatnie kilka dni prezentowałam filmy o treści erotycznej z przeznaczeniem (wg subiektywnego wyboru) dla kobiet. Dzisiaj prezentuję ostatni z filmów – mojego absolutnego faworyta. Sądzę, że jego wybór może wzbudzić wiele sprzecznych odczuć, a dopiero teraz dotarło do mnie, że gdyby nie mistrzostwo reżyserii, dzisiaj, w roku 2015 taki film byłby mocno kontrowersyjny. Jednak Adrian Lyne poradził sobie  z  tematem tak dobrze, jak Vladimir Nabokov, gdy pisał…. „Lolitę”.

‘Light of my life, fire of my loins…Lolita’

…i widzimy Humberta jadącego niedbale, krzywo samochodem, jak gdyby to samochód go prowadził po zakończonej historii z Dolores, czyli byle gdzie, bo nic już nie jest ważne.

Humbert szuka w dziewczynkach, które nazywa nimfetkami,  swojej pierwszej miłości z dzieciństwa. Szuka tamtych emocji i tamtej romantyczności, która została mu odebrana nagle i bezpowrotnie.

>Ale szukałem jej nawet gdy odeszły lata mojego dzieciństwa< mówi nam. I tym żyje.

Do moich ulubionych scen należy pierwsza chwila, gdy widzi Lolitę. Świat zatrzymuje się w miejscu, a Humbert otwiera przed nami drzwi do swojej wielkiej tęsknoty. Zdaje się, że zakończył poszukiwania.

„Pełen wstydu, melancholii, rozpaczy” …

Humbert lubi obserwować Lolitę. Jest dosłownie rozanielony jej widokiem, a narracyjny ton jego odczuć tworzy wyjątkowy klimat każdej z takich scen.
> Marzyłem o wielkiej katastrofie (…) Wszyscy znikają, a ja trzymam Lolitę w ramionach < 

Cały film mógłby z powodzeniem zostać opowiedziany myślami Humberta, nawet bez udziału Dolores, ale postać, którą stworzyła Dominique Swain jest absolutnie genialna; bardzo świadoma i wyrazista, a przecież jest tylko szyta na miarę wyobrażeń i pragnień Humberta, którego całe wnętrze zdaje się krzyczeć.
„Gdyby moje szczęście mogło przemówić, wypełniłoby ten hotel ogłuszającym rykiem!”

Grzeszna  „miłość”

Tak, film traktuje o 40-letnim mężczyźnie i niespełna 13-letniej dziewczynie. Książka Nabokova, jak łatwo się domyślić, owiana była skandalem, choć napisana jest w sposób fascynujący, pięknym językiem.
Mało kto pozostawiłby na Humbercie suchą nitkę, chowając pod swoimi skrzydłami bezbronną Lolę, jako jedyną ofiarę całej historii. Nie kategoryzowałabym.
W  mojej subiektywnej opinii, film jest przesycony romantyzmem; Humbert jest ofiarą własnego, niedokończonego dzieciństwa, idzie przez życie z tą zadrą, pragnie ją za wszelką cenę nadrobić. Humbert, ogarnięty własną obsesją, nigdy nie poznaje Lolity, tak naprawdę.
Jest również przesycony erotyzmem – chociaż nie ma typowych scen łóżkowych, erotyzm wypełnia całą szerokość ekranu; jest i w gumie do żucia przyklejonej przez Lolitę, i w malinach, które z lubością  zjada, i w papierosie, który wypala Humbert, dotyka ust głównych bohaterów. Jest w zmysłowej narracji Humberta. Jest też w ich nieustannej mowie ciała. I w ich tajemnicy; jedyny świadek, który ją odkrywa, ginie.
Pragnienia, tajemnica, fascynacja, tęsknota, niespełnienie, melancholia, romantyzm, tragizm  – to tagi, które w czasie seansu „Lolity” dotykają widza do szpiku kości.

Możesz powiedzieć, krzywiąc się, że film traktuje o pedofilu, że to JEST ZŁE.
To ja mówię; każdy film erotyczny niesie w sobie tajemnicę czegoś grzesznego; czy to miłości przed- czy poza-  małżeńskiej. Czy nie dlatego w jakiś sposób nas pociąga?

Sam Humbert zdaje sobie sprawę z jednej tylko rzeczy: ze jego fascynacja 13-latką jest i będzie potępiona społecznie. Z jednej strony ukochana Lolita, z drugiej, jego sumienie w postaci fizycznej – człowieka o nazwisku Quilty  (ang.wina) który podąża za nim, gdziekolwiek ten by się nie ruszył. W końcu zabija go, a w sądzie przemawia:

„Szanowni państwo przysięgli,
Z wdzięcznością przypieczętowałem swój los”.

W przeciwieństwie do wszystkich filmów, które tu wcześniej przedstawiałam, w tym nie ma pokazanych scen łóżkowych – jest za to cała gama emocji, uczuć, które składają się na erotyzm człowieka (kobiety?) z wyobraźnią.

 Czy możecie dodać coś ciekawego, od siebie,  do listy filmów erotycznych dla kobiet?
Jak oceniacie wymieniony przeze mnie ranking?