Jak zrobić niebo na ziemi cz.6

Ostatnio kolejna osoba, nie-Polak, powiedziała mi, że się dziwi. Dziwi się nam, Polakom tego, że stale umniejszamy swój kraj, że stale narzekamy, że stale chcemy więcej i więcej… że nie doceniamy tego, co mamy.

Zgadzam się z tą opinią wypowiedzianą przez tak wiele osób, które stanęły jakby z boku. Osobiście jestem wdzięczna. Mam wszystko to, czego potrzebuję i uwaga: mam także większość rzeczy, które chcę, a to jest luksus!
Podejrzewam, że Ty, czytający ten tekst jesteś w podobnej sytuacji: masz dach nad głową, pełną lodówkę, ubrania bez załatanych wielokrotnie dziur. Podejrzewam nawet, że masz nie tylko niezbędne kosmetyki, ale jesteś w tej luksusowej sytuacji, że możesz sobie wybrać ulubiony zapach perfum, który współgra z Twoją osobowością (piżmo, cytrusy, a może kwiatowa nuta?)
I tak wczoraj z naszą rodziną przytaknęliśmy tym faktom: mamy wszystko. Nie ma sensu wynajdywać powodów do narzekania, bo nie czyni nas to ani lepszymi, ani mądrzejszymi ludźmi.

‘Gratitude is riches. Complaint is poverty.’ –Doris Day

Mnóstwo ludzi w naszym kraju żyje w mentalnym ubóstwie. Mają absolutnie wszystko, czego potrzebują do codziennego życia w dobrobycie i spokoju. Gdy to ma miejsce (zaspokojone podstawowe potrzeby, brak wojny w kraju) można sobie usiąść wygodnie i na spokojnie zacząć wymyślać potrzeby….a one nigdy nie zostaną zaspokojone. Bo w tym wyścigu nie ma mety. W dodatku stale pojawia się coś nowego, co przyćmiewa nasz cel (np. nowy model samochodu) i powoduje wydłużenie się trasy wyścigu.
Pozornie biegniemy sami. Ale do biegu zagrzewają nas obrazy tych, którzy JUŻ to mają, którzy JUŻ TYM są, którzy… są przed nami. Chcemy stale lepiej, wyżej, mocniej, bo tylko tak rozumiemy sukces. Jeśli ktoś zostanie za nami. Tylko tak, czujemy, że coś znaczymy na tym świecie.  Możemy porównywać się bez końca, bez końca…no właśnie: bez końca… i to NICZEGO nie zmieni. Zawsze będziemy żyli na pół gwizdka, stale czekając na to lepsze. Na to… życie. A ono się rozgrywa, gdy człowiek nienasycony zajmuje się innymi sprawami.

Mogę zrozumieć skąd to się bierze. Jesteś zadowolony? To znaczy, że nie dążysz do niczego więcej, że spocząłeś na laurach. Że nie jesteś tak w duchu tym amerykańskim kapitalistą. Żeś nieciekawy osobnik, bo nie wiesz, na czym stoi świat!

‘Many people who order their lives rightly in all other ways are kept in poverty by their lack of gratitude.’ — Wallace Wattles

A tymczasem w tym całym dobrobycie można też zacząć myśleć  twórczo. Można zastanowić się na przykład, co świat z nas ma? Z czym do niego wychodzimy? Czym zaznaczymy swoje niepowtarzalne i dane tylko raz i na określony czas, miejsce na ziemi? Nie chodzi o całą kulę ziemską, ale o przestrzeń, w której poruszamy się na co dzień.
Co i jak zrobić, by być wartością dodaną? Warte zastanowienia.

 

‘Happiness cannot be traveled to, owned, earned, worn or consumed. Happiness is the spiritual experience of living every minute with love, grace and gratitude.’ — Denis Waitley

Wielu Polaków stale się porównuje. I to zabija w nas radość i poczucie szczęścia. To ma miejsce już na poziomie rodziny, przyjaciół, co doskonale widać podczas świąt i innych uroczystości. Zastaw się, a postaw się – dla kogo, po co i jak bardzo, by ktoś nas podziwiał? Wystarczy wziąć 500 zł pożyczki na święta czy 4 tys.zł to będzie za mało? Czy to nie żałosne jechać w Bieszczady, gdy nasi znajomi wyjeżdżają do Egiptu? I czy to nie żałosne wybrać Egipt, gdy jest trend na Dominikanę?
Pisałam już zresztą o tym, jakiś czas temu – że stale chcemy wieść życie na takim poziomie jak Niemcy czy inne kraje Europy Zachodniej (przy czym myśleć jak Polacy i wieść polski styl życia). Stale patrzymy na ich samochody, domy, to, ile czego mogą kupić za 100$, a co możemy kupić za to my.Ii znów pieniądze wyznaczają nam nasze miejsce w świecie. A przyjeżdża Francuz, Niemiec, Amerykanin i mówią „Dziwię się temu”.
Głód ubóstwa mentalnego nigdy nie zostanie zaspokojony. Niczym. Tę chorobę można jedynie usunąć z korzeniami, by nie zajęła całego osobnika.

‘Give thanks for a little and you will find a lot.’ — The Hausa of Nigeria

 

Tylko spokój może nas uratować :- ) Znasz to? Popatrz, na tylu blogach pisze się Ciesz się małymi rzeczami  – z czasem to hasło zyskało miano pewnego rodzaju frazesu. Jednak mądrzy ludzie naprawdę wzięli to sobie do serca. Bo tam jest miejsce na tego typu sprawy. Możesz je zostawić, by rozgrywały się na poziomie ego  które stale chce więcej i więcej….rzeczy, przeżyć, zagarniania dla siebie. Możesz też przenieść tę całą kwestię z sukcesem, szczęściem i samorealizacją na poziom ducha. Tam dowiesz się prawdy o sobie i będziesz mógł/mogła zamienić pogoń w spacer – ścieżkami (bo kto powiedział, że musi być tylko jedna?!) dolinami, górami, wszystkimi tymi krajobrazami, podczas których wiele zobaczysz i przeżyjesz więcej, niż sobie wyobraziłeś, ….zaprojektowanymi tylko dla Ciebie .Nikogo innego tam nie zobaczysz, kto by się z Tobą chciał równać, ścigać. Będziesz tam mieć święty spokój i głowę pełną świetnych pomysłów. Tylko pozwól prowadzić się za rękę Wdzięczności.

‘If the only prayer you say in your life is thank you, that would suffice.’ — Meister Eckhart

Jesteśmy jako Polacy bogaci. Doceńmy to; nie tylko jest to bogactwo pasywne („nie jest gorzej”) ale jesteśmy w tej cudownej sytuacji, że możemy tworzyć, dawać od siebie dla innych, możemy zmieniać rzeczywistość. Ale trzeba zacząć od wdzięczności. Ona wyznaczy motywy, sposób działania, ona buduje. Ona musi się zakotwiczyć w sercu każdego, kto pragnie być wolnym człowiekiem.

‘Gratitude releases happiness – not the opposite’ – Iwona DS.
…. Czyli to nie szczęśliwi ludzie są wdzięczni. To wdzięczni ludzie są szczęśliwi  :- )
‘God gave you a gift of 86,400 seconds today. Have you used one to say “thank you?’ — William A. Ward

Doceńmy to, co mamy i bądźmy wdzięczni za każdą z tych rzeczy. Wielu ludzi walczy, tracąc życie i zdrowie o to, co my mamy na co dzień. To nie chęć dorównania innym zmienia świat, ale to właśnie wdzięczność poszerza horyzonty, rozbudza wyobraźnię, otwiera kolejne drzwi możliwości. Nie wiesz, jak i komu być wdzięcznym? Powyższy cytat może być odpowiedzią :- )
Przestaw się w tę stronę, na której jeszcze nie byłeś/aś. Pobądź ze sobą, bez spiny, z uśmiechem do swojej duszy :- )    Posłuchaj muzyki , poświęć kilka minut i pozwól sobie na wdzięczność.  Odkryjesz nowe rzeczy, będziesz mieć jeszcze więcej i pełniej-  czego Tobie, Wam, NAM wszystkim życzę w starym i nowym roku! :)

ps. Cytaty zostały zapodane po angielsku i nie jest to przypadek. Jako Polacy chętniej słuchamy wszystkiego, co mówią CI INNI, ci za Wielką Wodą, uczeni, mądrzy, ci co mają dobrobyt. Ci, co nie po polsku do nas mówią. Ci, co przyjeżdżają do Polski i mówią „Czego wy jeszcze, Polacy, chcecie?” 

wdzięczność,gratitude