Film tygodnia: Największy złodziej Ameryki – zaskakująca historia.

Język krowy, trociny, koński tłuszcz, mrożone frytki – pewnie nie raz słyszeliście takie sensacje łączone z gigantem, jakim jest Mc Donald’s? A fama restauracji  mogła być zupełnie inna, gdyby nie jeden zdeterminowany karierowicz, który pragnął sławy dla restauracji i dla siebie.

Był rok 1955 gdy ów zdeterminowany karierowicz dokonał pierwszej życiowej transakcji; sprzedał aż 8 mikserów do shake’ów dwójce skromnych braci, cieszących się powodzeniem rodzinnego  biznesu; Dickowi i Macowi McDonaldom, synom irlandzkich imigrantów.
Gdyby drogi braci i Ray’a Kroca – zdeterminowanego karierowicza- rozeszły się w tamtym momencie, może dziś jadalibyśmy w restauracji braci zdrowiej i inaczej? Bo bracia Mc Donald, twórcy słynnej restauracji mieli swoją filozofię: jedzenie dzięki technologii, którą sami wymyślili klient ma dostać w mnie niż 20 minut- jak to wtedy w Ameryce bywało. Ma być smacznie, tradycyjnie, kameralnie. Bracia nie byli chciwi, nie pragnęli zysku kosztem jakości, zakładali, że chcą mieć jedną, ale dobrą restaurację, zadowolonych klientów i pracowników.
I wtedy, właściwie znikąd pojawił się Ray Kroc.

Mc Donald’s będzie nowym, amerykańskim kościołem. (Ray Kroc)

 

Pomimo nieufności Dicka Mc Donalda, wszedł w rodzinny biznes braci i z impetem im go….odebrał. To jego nowa kobieta wpadła na pomysł shake’ów w proszku. Chcecie wiedzieć dlaczego? Zachęcam do seansu filmu „McImperium”; film zrobiony energicznie, ciekawie, można podpatrzeć Amerykę lat 50. I 60. dwudziestego wieku.

Ode mnie

Ze zdjęcia uśmiecha się do mnie zadowolony Ray Kroc. Milioner, właściciel całej sieci Mc Donald’s od 1961 do jego śmierci w 1984, a mnie go żal; nie sądzę, że można być szczęśliwym człowiekiem, kradnąc  dorobek czyjegoś życia, czyjś patent, cudzą żonę oraz czyjeś nazwisko. A to właśnie zrobił Ray Kroc; ponieważ mu zaufano.

 • Dlaczego wprowadzono shake’a w proszku?
 • Na jakie słowo-klucz swego sukcesu wskazywał Ray Kroc?
 • Co uznał w restauracji braci Mc Donald za najbardziej wyjątkowe? Zobaczcie sami. „McImperium” (The founder)

 • Czytałem inną historię Kroca. Kiedy zobaczyłem zwiastun na YT byłem zszokowany. Myślę sobie – ktoś wpadł na pomysł aby na negatywnych emocjach zrobic film, który wywoła dyskusję. Zanim obejrzę, jeszcze doczytam jak to z tą knajpą faktycznie było.

 • Słyszałam o tym filmie, ale w kontekście tego, jak niewykorzystane szanse mogą się mścić. Muszę w końcu sama się przekonać, czy rzeczywiście jest tak dobry, jak o nim mówią.

  • Hm…zastanawiam się, o jakie niewykorzystane szanse chodziło? Ale gdy go obejrzysz z pewnością odnajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

 • Marlena Rzepniewska

  Dopisuje do listy „to trzeba zobaczyc” :) pozdrawiam :)

 • Mam w planach do obejrzenia! Dzięki Tobie tym bardziej wiem, że warto :)

 • Nie widziałam, nie słyszałam, ale z chęcią zobaczę! Dzięki! :)

 • Och Wychowanie

  Nie widziałam jeszcze tego filmu, ale Twój opis bardzo mnie zachęcił, dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam :)

  • Cieszę się, że zapodałam pomysł, naprawdę polecam :)

 • Adko

  Świetny film. Polecam! Też mocno go zapamiętałem :)