Co znaczy Twoje imię?

Czy lubisz swoje imię? Jaka jest jego historia? Jakie imię wybrałbyś, wybrałabyś, gdyby decyzja należała do Ciebie i czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad jego znaczeniem?

 

Takie pytania nie są na pewno obce wielu z Was, uczestniczących w przeróżnych warsztatach czy spotkaniach integracyjnych. I ja często stosuję to ćwiczenie w grupie nieznajomych sobie studentów; ludzie dobierają się w pary i każda z osób w przeciągu minuty, dwóch ma za zadanie udzielić możliwie najwięcej informacji o swoim imieniu. Później opowiadamy, co zapamiętaliśmy na temat imienia naszego rozmówcy. Na te kilka minut w nienachalny sposób dwie osoby otwierają przed sobą swoje światy, które w jakiś cudowny sposób doświadczają ekspresowej integracji. Bo co jest bardziej bliższe człowiekowi, niż jego imię?

Moja koleżanka zwykła mawiać: Jeśli hodujesz jakieś zwierzę z przeznaczeniem na jedzenie, nigdy nie nadawaj mu imienia, bo polegniesz!
No coś w tym jest.

Imię to zazwyczaj pierwsza werbalna informacja, jaką przekazujemy obcym ludziom; nawet jeśli nasze imię było zupełnie przypadkowe, ma ono znaczenie. I zawsze miało.

W czasach biblijnych gdy człowiek przechodził jakąś transformację, otrzymywał nowe imię. Wszyscy wiemy, kim jest Abraham – Ojcem Wielu Narodów, ale zanim otrzymał nowe imię, miał na imię Abram – Kochaj Ojca, w Nowym Testamencie Szymon (Bóg Wysłuchał) został Piotrem (Kamieniem, Skałą). Co ciekawe, imię najważniejszej postaci w świecie chrześcijańskim czyli Jezusa (Jeszua, Jehoszua – Jahwe jest zbawieniem) nie było imieniem nadzwyczajnym, było spotykane. Jezus miał być po prostu jednym z nas, a jednocześnie absolutnie wyjątkowy.

Na pewno spotkałeś, spotkałaś się z zarzutem ze strony Świadków Jehowy, że jako chrześcijanie nie używamy imienia Boga, które według nich brzmi Jechowa, ale jest to błędna hybryda spółgłosek JHWH, sam Bóg przedstawił się Jestem Który Jestem (Księga Wyjścia 3, 13-14) – po prostu genialnie. Bóg JEST. Nie był, nie będzie, ale JEST, a wszystko jest przez Niego i dla Niego.

Jeśli chodzi o kwestie imienia wspomniane w Biblii, możemy natknąć się na takie miejsca:

Lecz teraz— tak mówi Pan— który cię stworzył, Jakubie, i który cię ukształtował, Izraelu: Nie bój się, bo cię wykupiłem, nazwałem cię twoim imieniem— moim jesteś! (Izajasz 43:1)

Albo odnoszące się do naszej przyszłości

Zwycięzcy dam nieco z manny ukrytej i kamyk dam mu biały, a na kamyku tym wypisane nowe imię, którego nikt nie zna, jak tylko ten, który je otrzymuje. (Apokalipsa 2:17)

Warto wiedzieć, że biały kamień miał znaczenie ; był to wyrok uniewinniający oskarżonego, a zarówno w sporcie jak i w polityce oznaczał zwycięzcę. W życiu duchowym Jezus uniewinnił wszystkich, którzy Jego wybrali i uczynił z nich zwycięzców, nadając im nowe znaczenie/ imię!

Dla Boga imiona mają znaczenie  (I nazwał Bóg sklepienie niebem (..) Wtedy nazwał Bóg suchy ląd ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. I widział Bóg, że to było dobre.– Księga Rodzaju rozdz.1)  – ale nadawanie imion przypadło w udziale…. człowiekowi! To Adam miał nazwać wszystkie otaczające go zjawiska; rośliny, zwierzęta oraz przeznaczonego mu, drugiego człowieka w postaci Ewy:

Wtedy rzekł człowiek: Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego. Będzie się nazywała mężatką, gdyż z męża została wzięta.

A potem,

I nazwał Adam żonę swoją Ewa, gdyż ona była matką wszystkich żyjących. (Genesis 3:20)

Czy zauważyłeś, zauważyłaś, że z ludźmi o określonych imionach od razu załapujesz dobry kontakt, a z innymi nie? Wydźwięk imienia może mieć wpływ na osobowość człowieka, może go prowadzić przez życie.

Na niebanalne znaczenie imion zwraca uwagę Samaa Habib (de facto sama ma nowe imię nadane przez Boga) w rewelacyjnej książce “Twarzą w twarz z Jezusem”.

 Być może nie lubisz swojego imienia, ale wiedz, że Twoje imię ma znaczenie – może nieświadomie żyjesz według niego, a może dopiero doszukasz się jego znaczenia? Tak czy inaczej, każdego zachęcam do przyjęcia nowego imienia-  tego na białym kamyku – bo ono zawsze oznacza zwycięzcę.

Czy lubisz swoje imię? Jaka jest jego historia? Jakie imię wybrałbyś, wybrałabyś, gdyby decyzja należała do Ciebie i czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad jego znaczeniem?

Kilka ciekawostek dotyczących imion. Mamy imiona, które w języku greckim są konkretnymi słowami. I tak:

Alicja = prawda (alithia)
Ala = ale (alla)
Irena = spokój (irini)
Ola = wszystko (ola)
Amelia = bałagan (amelia)
Stefan = wieniec (stefanos)
Anatol = wschód słońca (anatoli)

Ela = chodź!  (ela!)
Dorota = dar od Boga/bogów  co ciekawe imię Theodora jest w grecki traktowane identycznie.
Aneta = wygoda (aneta)
Zofia = mądrość (sofia)
Anastazja = zmartwychwstanie (anastasi)
Agata = dobra, szlachetna
Emma = krew (aima czyt.ema)