Film tygodnia: Absolutnie niezwykły książę

Ten film mnie totalnie zaskoczył. Właściwie, z każdą kolejną minutą zaskakiwał mnie coraz bardziej, bym na samym końcu stwierdziła; To absolutnie niezwykła historia! Która w dodatku wydarzyła się naprawdę. I poruszyła mną na maxa.

Żydów trzeba zabijać

Był sobie młody Palestyńczyk, który naturalnie nie cierpiał Żydów. Miał plan iść z nimi na wojnę. Był to plan pieczołowicie pielęgnowany, plan, na którym –jako syn przywódcy Hamasu – dorastał.
Pewnego dnia Musab Hassan Yousef Derr Chalil zostaje zwerbowany przez swoich największych wrogów czyli państwo izraelskie, a konkretnie Szabak – izraelska tajna służba bezpieczeństwa wewnętrznego.
Musab zostaje szpiegiem Szabaku. Rozumiecie: Palestyńczyk, muzułmanin zostaje kolaborantem Żydowskiego Izraela, tego, którego chciał wybić co do jednej osoby.

– Kolaboracja z Izraelem to większy wstyd niż gwałt na własnej matce, coś absolutnie niewyobrażalnego – mówi Musab.

Gdy Musab po raz pierwszy ląduje w Szabaku, boi się; zewsząd słyszy głośną muzykę, krzyki torturowanych ludzi, w końcu traci poczucie czasu i kontakt z samym sobą. Poznaje też Gonena. Gdy ten proponuje mu współpracę, Musab godzi się na wszystko. Chce tylko wyjść i rozpocząć swoją krucjatę.

Jednak wszystko zmienia się gdy zostaje przeniesiony do więzienia Hamasu, miejsca, w którym panuje totalne bezprawie. Tam po raz pierwszy przejrzał na oczy –  dotarło do niego, że Hamas to przemoc i fanatyzm. Że to nie ma żadnego sensu. Musab decyduje, że nie chce zabijać.

Najważniejszy szpieg Izraela – Zielony Książę

Musab zostaje nazwany w kręgach Szabaku Zielonym Księciem, którego przez kolejne 10 lat prowadzi Gonen. Jednocześnie zostaje najważniejszym sekretarzem swojego ojca – przywódcy Hamasu. To Musab jest tym, przez którego przechodzą wszystkie informacje, wszystkie kluczowe kontakty.

Po co cały ten Szabak, po co to szpiegowanie i narażanie się? Szabak wychwytuje terrorystów, likwiduje ich siatki  i stara się zapobiegać ich działalności np. wybuchom w Izraelu, w których giną cywile. Gonen mówi, że Musab ocalił życie tysiącom ludzi; zarówno Izraelczyków jak i Palestyńczyków.

Przyjaźń, która ma moc burzyć wszystkie mury

Gonen mówi na początku filmu, że

Z chwilą gdy go poznałem, skończyła się moja kariera

Dopiero później dowiadujemy się, dlaczego. Po latach współpracy opartej na 100% zaufaniu, ci dwaj, zaprzyjaźniają się i stają się sobie bliżsi niż rodzina.
To jedyna normalność w życiu Musaba; posiada wiele tożsamości i musi płynnie przechodzić z jednej w drugą. Dla rodziny jest gorliwym muzułmaninem i oddanym członkiem Hamasu, w rzeczywistości: nienawidzi Hamasu i potajemnie zostaje chrześcijaninem. Bierze udział w fikcyjnych polowaniach na siebie. Powoduje, że jego własny ojciec ląduje w więzieniu po to, żeby ujść z życiem. Musab cały czas jest czujny, bo jeśli wyda się z czymkolwiek, zginie.
Po 10 latach mówi Gonenowi, że ma dość, że odchodzi.

On jeden za mną stanął, gdy wszyscy się ode mnie odwrócili. On uratował moje życie

mówi ze łzami w oczach Musab. Wtedy, gdy oznajmia Gonenowi, że odchodzi, on godzi się na to. Musab jakimś cudem ląduje w USA i próbuje rozpocząć normalne życie. Ma 27 lat, nie zna tam nikogo, nie ma przyjaciół, nie ma rodziny, nie ma nic.
Gdy występuje o azyl, jednocześnie ląduje na świeczniku; nagle jest postrzegany jako poważny terrorysta, który musi zostać deportowany do Jordanii. A to oznacza dla Musaba wyrok śmierci.
Wtedy do akcji wkracza Gonen.

To był najważniejszy lot w moim życiu  – mówi.

 

Dlaczego Musab został szpiegiem Izraela? Jak zareagował na jego zdradę ojciec?  Skąd przydomek Zielony Książę? Co robi obecnie Musab? PO prostu włącz „Zielonego księcia” – poznasz tę niezwykłą historię od początku do końca. Film został nakręcony na podstawie książki Musaba „Syn Hamasu”

Ode mnie:  Jak napisałam na początku, film zaskakiwał mnie z każdą minutą coraz bardziej. Dzisiaj nie potrafię sobie nawet wyobrazić jak samotny, wyobcowany był Musab na każdym etapie swojego życia z naciskiem na te decydujące 10 lat współpracy z Szabakiem.

Film pokazuje akcje Szabaku i Hamasu od kuchni – dowiadujesz się, dlaczego w idealnym i decydującym momencie przywódcy Hamasu nie zostali zdjęci. I dlaczego Musab wsadził do więzienia własnego ojca. I jaki miał tak naprawdę stosunek do współpracy z Gonenem i Szabakiem. Pod tym wszystkim kryje się odwieczna wartość i prawda – gdyby nie to, film byłby po prostu kolejnym filmem akcji. To nastawienie Musaba i Gonena napisało tę niesamowitą historię. Zobacz koniecznie.

hamas,szabak,zielony książę,musab hassan yousef,gonen,green prince,kolaboracja,szpieg