Prawdziwy człowiek sukcesu: „Nigdy nie zapomnę jego uśmiechu…”

madiba,nelson mandela,baba,tata,south africaDzisiaj, 18 lipca jest dzień, który dla nas, Europejczyków nie kojarzy się z niczym. Za to Afryka Południowa wspomina, świętuje życie człowieka, który chociaż odszedł, żyje w sercach milionów.
Nelson Mandela; Tata, Baba, Madiba….  Ten człowiek stał się ojcem wielu ludzi. Nie tylko z powodu pięknych słów, ale konkretnych czynów. W prasie zagranicznej czytamy o nim, że zawsze stawiał dobro innych nad swoje. Przyświecał mu wyższy interes i gotów był spędzić 27 lat w więzieniu dla dobra sprawy. Jego życie to prawdziwa misja. Zawsze z uśmiechem na ustach.

Kiedy w grudniu 2013 roku przybyliśmy do Kapsztadu, wszyscy i każdy z osobna żyli Nelsonem Mandelą. Nie tylko wtedy; piękne murale w każdym, możliwym miejscu powstały dużo wcześniej.
I nie o śmierci mówili wszyscy, a o jego życiu, o zmianach; w narodzie i swoim sercu. Życie Madiby  było niezwykłe ; wpłynęło na każdego, kto choć raz się z nim spotkał.
Wikipedia mówi o nim miedzy innymi tak:

madiba,nelson mandela,baba,tata,south africaBył osobą zamkniętą, która często ukrywała emocje i zwierzała się bardzo niewielu ludziom. Prywatnie wiódł surowe życie, odmawiał picia alkoholu i nie palił, nawet jako prezydent sam przygotowywał sobie pościel. Znany z szelmowskiego poczucia humoru]. Znany był jako osoba uparta i wierna, czasami dawał się ponosić emocjom, mimo tego był zwykle przyjazny i gościnny a zrelaksowany pozostawał w rozmowie z osobami będącymi nawet jego osobistymi przeciwnikami. Był grzeczny i uprzejmy dla wszystkich, niezależnie od wieku i statusu, często rozmawiał z dziećmi lub pracownikami.

A Afrykanie?  Dużo by pisać! Pozwólcie, że posłużę się zaledwie kilkoma cytatami z gazety YOU, którą kupiłam wtedy, na miejscu:

madiba,nelson mandela,baba,tata,south africa– Madiba był „klejem” który nas scalał (Sonya Gorvalla, YOU Facebook)

– Rest in peace, Tata

– „Ucieleśniał wolność, ucząc nas, że nie kieruje nami ślepy los, ale że narodziliśmy się, aby wybierać kim będziemy i jak będziemy wiedli nasze życie”

– „Przeżył tragedię i traumę, ale  zachowywał uśmiech i często dzielił się nim z wieloma”  (Ida Paul, e-mail)

– „Zawsze będę pamiętać uścisk dłoni Madiby i hojność  jego ducha, jak sprawiał, że każda osoba, którą spotykał czuła się wyjątkowa”. (A Steyn, Three anchor bay)

-„ Ludzie wszystkich ras i kultur są razem, przeżywając żałobę i celebrując jego życie. Możemy to zrobić! Możemy spełnić jego marzenie o życiu w harmonii i pokoju. Musimy tylko zobaczyć ten kraj tak, jak on go widział” (Gail Govender, YOU Facebook)

-„ Pracowałam w szpitalu w Durbanie gdy on odwiedził jednego ze swoich przyjaciół, który był pacjentem. Nigdy nie zapomnę jego ciepłego uśmiechu i mocnego uścisku dłoni…” (Janine Abbott, YOU Facebook)

– „On jest nie tylko postacią, którą powinien być każdy polityk, ale którą powinien być każdy człowiek” (Pieter Geyser, YOU Facebook)

 

……….

madiba,nelson mandela,baba,tata,south africaNie jestem optymistą, ale wielkim zwolennikiem nadziei” (Madiba)

Coś zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione (Mandela)

Zwycięzcą jest marzyciel, który nigdy się nie poddaje (Tata)

Dobra głowa i dobre serce są zawsze niezwykłą kombinacją (Baba)

 

P1130573Dla mnie właśnie tak wygląda, tak działa człowiek sukcesu. Łatwiej jest odnieść sukces osobisty, wpływający na swoje, lepsze samopoczucie i podwyższenie statusu materialnego, ale zdecydować się na porzucenie samego siebie, na życie nadzieją, gdy wszystko wokół próbuje ją zabić i jeszcze przekazywaniem jej innym ludziom, na konkretny plan i determinację jego wdrażania mając w głowie obraz nie tylko tych ale przyszłych pokoleń – to jest prawdziwe człowieczeństwo, pełną gębą, pełną piersią, pełnym sercem.

… Koniecznie zobaczcie film “Mandela: droga do wolności”. Chcecie poczytać, jak odbierali go Afrykanie? Wystarczy popatrzeć na życzenia urodzinowe  z okazji 85.urodzin : życzenia od Internautów.   :- )    To tylko 1 z 25 stron.